Jeżeli szukasz nowej pracy, chcesz zmienić lub zdobyć nowy zawód albo podnieść swoje kwalifikacje - to miejsce dla Ciebie. Nasze ośrodki zapraszą do udziału w kursach i szkoleniach w ponad 100 zawodach i specjalnościach. Serdecznie zapraszamy.
Znajdź swój ZDZ
Nasza oferta jest zawsze blisko Ciebie. Posiadamy jedną z najlepiej rozwiniętych sieci ośrodków kształcenia w województwie lubuskim. Wybierz swój najbliższy ośrodek ZDZ i sprawdź jak dobrą ma ofertę.
Wysokość opłaty ze egzamin kwalifikacyjny przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze wynosi od dnia 01 stycznia 2022 r. - 301,00 zł (słownie: trzysta jeden złotych 00/100).
Podstawa prawna:
14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadanych kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci ( Dz.U. Nr 89, poz. 828 ) w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. ( Dz.U. 2021, poz. 1690).
Dnia 22 czerwca 2021 roku w Zielonej Górze odbyło się spotkanie inaugurujące projekt programu Erasmus +, którego Beneficjentem jest Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze. Projekt noszący tytuł Women 55+ vs. Covid-19 dedykowany jest kobietom, które ukończyły 55 rok życia, a które na skutek różnorodnych czynników powiązanych z pandemią (np. redukcja lub pozbawienie zatrudnienia, wzmożone napięcie emocjonalne w rodzinie lub środowisku pracy itp.) doświadczyły załamania, bezsilności lub bezradności. Projekt, wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet zmagających się z będącymi pokłosiem pandemii trudnościami, zapewnia im wsparcie w obszarze pomocy psychologicznej jak również w obszarze rozwoju kompetencji osobistych i społecznych.
W spotkaniu udział wzięli partnerzy projektowi z 4 organizacji pochodzących z Polski, Słowacji, Łotwy oraz Hiszpanii. Z przyczyn związanych z obostrzeniami wprowadzonymi z tytułu pandemii Covid-19 na spotkanie nie dotarł partner z Turcji. Przybyłych na spotkanie gości podjęli przedstawiciele biura zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze. Podczas spotkania Koordynator Projektu szczegółowo omówił założenia i cele projektu, formy ich realizacji, pomysły związane z wdrożeniem i promocją, a także przedstawił plan opracowania produktów projektu. Co więcej, partnerzy ustalili sprawy związane z harmonogramem spotkań międzynarodowych, dokumentacją projektową oraz formami komunikacji pomiędzy powołanymi na potrzeby prawidłowego działania projektu drużynami projektowymi. Tytułem zakończenia spotkania partnerzy podjęli dyskusję na temat sposobów niwelowania możliwych zagrożeń i problemów podczas realizacji projektu.
Po spotkaniu, przed partnerami projektu staną liczne zadania do zrealizowania. Jednym z pierwszych jest zorganizowanie i przeprowadzenie szkoleniowego spotkania dla trenerów projektu. To poważne i odpowiedzialne zadanie zostało wyznaczone partnerowi z Turcji, a o jego efektach mamy nadzieję poinformować już w październiku.
Inauguracja projektu Women 55+ vs. Covid-19, a także wypracowane podczas spotkania pomysły, dały nadzieję na sukcesywne wznowienie działań projektowych w ramach programu Erasmus +, które w ostatnich miesiącach na skutek pandemii zostały silnie zakłócone w całej Europie.
Pandemia Covid-19 odciska piętno na wielu dziedzinach naszego życia. Jednym z jego przejawów jest załamanie dotychczasowej kondycji zawodowej i psychicznej u wielu osób. Obostrzenia związane utrzymaniem bezpieczeństwa często prowadziły do redukcji zatrudnienia, którego następstwem był niejednokrotnie szereg problemów natury psychiczno-emocjonalnej.
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Zielonej Górze wychodząc naprzeciw nowo tworzącym się potrzebom po raz pierwszy aplikował w rozdaniu Programu Erasmus + z nowym projektem.
Projekt, zatytułowany "Kobiety 55+ kontra COVID-19. Wymiana dobrych praktyk w zakresie wspierania rozwoju kompetencji osobistych, społecznych i umiejętności uczenia się oraz zwiększania włączenia społecznego osób znajdujących się w niekorzystnym położeniu" jest realizowany przez 5 organizacji niezawodowej edukacji dorosłych z następujących krajów:
Polska, Słowacja, Łotwa, Turcja, Hiszpania. Opiera się na wymianie dobrych praktyk psychologów i instruktorów sztuki z każdej organizacji uczestniczącej. Wymiana ta dotyczy
wiedzy, umiejętności i postaw w zakresie rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i umiejętności uczenia się, a także zwiększania włączenia społecznego osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Powyższy zakres oddziaływań jest prowadzony przez duet psycholog + instruktor sztuki podczas 10 różnych warsztatów kreatywno-artystyczno-psychologicznych:
- tworzenie biżuterii z pereł i kamieni oraz innych materiałów naturalnych
- wyrób zapachowych świec, prostych kosmetyków z naturalnych składników
- decoupage, malowanie na szkle, zdobienie wydzieranym papierem
- kreatywna fotografia cyfrowa z wykorzystaniem smartfonów
- kreatywne pisanie: poezja
- mood board art
- szydełkowanie i robienie na drutach
- tkanie dywanów
- hafciarstwo
- makrama.
W każdej organizacji partnerskiej w projekcie uczestniczy 60 kobiet w wieku 55+ z wykształceniem średnim lub niższym, które na skutek różnorodnych czynników powiązanych z
pandemią (np. redukcja lub pozbawienie zatrudnienia, wzmożone napięcia emocjonalne w rodzinie lub środowisku pracy i in.) doświadczyły załamania, bezsilności lub bezradności. W opisywanej grupie uczestniczek pierwszorzędowym obszarem wymagającym wsparcia jest rozwój kompetencji przekrojowych osobistych (przede wszystkim w zakresie identyfikowania emocji i wyrażania ich, a także wzmacniania struktury psychicznej i potencjału do radzenia sobie z trudnościami). Drugorzędową potrzebą ww. grupy jest rozwój kompetencji społecznych oraz w zakresie umiejętności uczenia się. Dopełnieniem ww. działań projektowych jest mobilność edukacyjna uczestniczek, odbywająca się pod przewodnim hasłem wartości europejskich. Oprócz zajęć dla uczestniczek w projekcie zaplanowano również szkolenia dla edukatorów prowadzących zajęcia - najpierw w ramach mobilności, a następnie raz na miesiąc w formule on-line. W projekcie istotne są również działania wdrażające i upowszechniające rezultaty zarówno w partnerstwie, jak i poza naszymi organizacjami.